AUTOREMONT

5 nippi, mis aitavad auto ülalpidamiskulusid vähendada

Auto ülalpidamiskulud võivad olla tihti rahakotile üsna laastava mõjuga. On vana tõde, et uuema ning kallima auto puhul kipuvad ülalpidamiskulud olema tunduvalt väiksemad (kuid esmane finantseering või igakuine liisingumakse jällegi suurem) ning vanema ja odavama auto puhul on olukord vastupidi. Kumb siis lõppkokkuvõttes mõistlikum on, jääb igaühe enda otsustada. 

Et aga paratamatuid ülalpidamiskulusid kvaliteedist järeleandmata võimalikult väiksena hoida, oleme kirja pannud mõned kasulikud nipid. Autoomanik saab neist mõtteainet või tunneb ehk mõne omagi mõtte või praktika nende hulgast ära.

Planeeri oma sõidumarsruut

See lihtsana kõlav soovitus on ülalpidamiskulude mõttes tähtis mitmest aspektist. Võimalikult heas korras ning vähese liiklusega teedel sõitmine vähendab olulisel määral auto kütusekulu ning osade kulumist. Pidev pidurdamine ning ummikutes sõitmine on kõige kulukam sõiduliik.

Kaasaegne marsruudiplaneerimine võimaldab vältida teel olevaid takistusi (õnnetused, teeremondid jne) ja lisaks ülalpidamiskuludele säästad ka oma närve ja väärtuslikku aega. Marsruudiplaneerimiseks on suurepärased nutitelefoni äpid nagu Waze või Google Maps, mida uuendatakse vastavalt hetkel teedel olevale olukorrale. Kindlasti planeeri oma marsruut enne sõidu alustamist.

Hoolduseks ning remondiks küsi pakkumisi mitmest kohast

Kuna tasemel autotöökodasid on üle Eesti lausa sadu, tasub korralise hoolduse aja saabumisel või probleemide tekkimisel pöörduda mitme töökoja poole. Üldjuhul on margiesinduse teenused tunduvalt kallimad kui alternatiivsete töökodade omad. Kui garantiiaeg on möödas, pole margiesinduses hoolduses/remondis käimine enam kohustuslik ega tihtilugu ka mõistlik.

Pea kinni hooldustähtaegadest

Auto eest hoolitsemisel pole midagi olulisemat kui hooldusintervallist kinni pidamine ka pärast garantiiaja lõppu. Uue, garantiialuse auto puhul võib hooldusvälp tunduda liiga lühikesena ning regulaarsed hooldused tüütu formaalsusena, kuna masin on ju ometigi uus ning ideaalses korras.

Garantiiaja lõppedes on auto aga jõudnud sellisesse vanusesse, kus hooldusvälbast kinni pidamine muutub äärmiselt vajalikuks. Autoosadel on teadupärast kombeks kesta ära umbes täpselt garantiiaeg. Ebaregulaarselt hooldatud auto on ohtlik, ebamugav, ebausaldusväärne ja kaotab oluliselt oma järelväärtust.

Õpi, harjuta ja tee ka ise näpud õliseks

Lihtsamate remonditööde puhul ei ole tingimata vajalik teeninduse poole pöördumine. Heaks näiteks on lambipirnide või kojameeste vahetus, klaasipesuvedeliku lisamine, mida on võimalik lihtsa vaevaga ning minimaalsete vahenditega ka ise edukalt teha. Huvi korral ja vahendite olemaolul on võimalik iseseisvalt ette võtta ka muid töid ning oma autot seega ka paremini tundma õppida.

Jälgi kindlustuspakkumisi ja kasuta liikluskindlustuse võrdlust

Liikluskindlustuse hinnad erinevad kohati lausa kordades. Parima pakkumise saamiseks tasub poliisi lõppemise lähenedes kasutada mõnd liikluskindlustuse hinnavõrdlust (https://www.lkf.ee/et/kalkulaator), mitte automaatselt poliisi pikendada.

Sageli teevad kindlustuspakkujad kampaaniaid või on lihtsalt mõnel pakkujal samadel või väga sarnastel lepingutingimustel tunduvalt parem hind. Samuti tasub poliis hea hinna puhul sõlmida võimalikult pikaks ajaks, kuna niimoodi tuleb kuutasu märgatavalt odavam, kuigi korraga tasutav summa on suurem.

Äramainimist väärib veel ka auto ostmise eel tehtav töö, et leida on optimaalne auto sõitja vajadustele ning soovidele. Lisaks ei tee paha ka kütusehindade jälgimine, ökosõidu õppimine ja praktiseerimine, auto välimuse eest hoolt kandmine (rooste, värvikahjustused, järelväärtus jm). Suurema autohuvi korral ka lihtsama diagnostika ise läbiviimine (veakoodide lugemine spetsiaalsete seadmetega jm).

BRONEERI AEG