AUTOREMONT

Auto ostueelne kontroll – miks see nii oluline on?

Kasutatud auto soetamise protsess võib olla üpriski stressirohke tegevus. Et aga minimeerida stressitunde jätkumist ostetud auto kasutamisel, tuleb enne ostu sooritamist veenduda, et tegemist on tõesti oma hinda väärt sõidukiga.

Mida saab ostjana ise kontrollida?

Kui esmane taustakontroll (maanteeameti e-teenindus; sõiduki liikluskahjude kontroll; VIN-koodi kontrollid) ja proovisõit tehtud ning peale seda auto meeldib, tasub kaaluda masina ostueelsesse kontrolli viimist. Kui müüja kontrollist mingil põhjusel keeldub, peaks ostuhuvilisel selle peale kindlasti punane tuluke põlema lööma.

Mida sisaldab auto ostueelne kontroll?

Auto ostueelne kontroll sisaldab endas vastava atribuutikaga läbiviidavat diagnostikat ja veakoodide lugemist, auto visuaalset kontrolli asjatundjate poolt (varjatud puudused jms), pikka ja põhjalikku proovisõitu erinevatel kiirustel ja pööretel, veermiku ja silladetailide kontrolli, mootori vedelike kontrolli, mootori välist kontrolli (lekete jms tuvastamine), käigukasti välist kontrolli.

Vajadusel, näiteks kallima või n-ö kummaliselt hea hinnaga auto ostmise puhul võib kaaluda ka ostueelse kontrolli läbiviimist margiesinduses või “automaakleri” teenust pakkuvate ettevõtete poolt, kes viivad läbi ka täiendava taustakontrolli, esitavad omapoolse hindamisakti ja teevad turuhinna päringu. 

Milliseid võimalusi on auto ostueelseks kontrollimiseks olemas?

Võimalus on tellida ka põhjalikumaid kontrolle, näiteks 100-punkti test jne. Selliste teenuste kasutamine on kindlasti hädavajalik juhul, kui mingil põhjusel pole võimalust ise autot vaatama minna (näiteks välismaalt ostmine) või puuduvad igasugused kogemused ja teadmised auto soetamise kohta.

Meelespea autoostuks

Kahtlemata ei tasu kasutatud autot osta nagu põrsast kotis ning kindlasti ei tohi end petta lasta suusõnalistest lubadustest auto täiusliku korrasoleku kohta ega tavatult madalast “kiirmüügihinnast”. Et autoostuga mitte näppu lõigata, tasub ka kogenud ning asjatundlikul autoostjal otsuste tegemisel abi paluda spetsialistidelt. Ostueelne kontroll on uus hea tava, mis aitab nii autoostjaid kui ka ausaid automüüjaid.