AUTOREMONT

Miks on tähtis regulaarne auto kontroll?

Regulaarne kontroll auto seisukorra kohta tagab masinale pikema eluea, suurema sõidumugavuse ning ohutumad teekonnad. Kui uue auto omanikule saavad regulaarsed kontrollid auto enda või esinduse poolt pidevalt meelde tuletatud, siis vanemate, lõppenud garantiiajaga sõidukite puhul tuleb seda enamasti ise silmas pidada.  Autodel on pärast garantiiaja lõppu ju elujõudu veel aastateks ning sageli veel paarisajatuhandeks kilomeetrikski. Et need kilomeetrid võimalikult murevabalt ja ohutult läbida, tuleb uue auto puhul harjumuspäraseks saanud kontrolli ja hoolduse intervalle ka auto vananedes säilitada või isegi lühendada.

Millal tasuks autot kontrollida?

Nagu varasemates artikliteski maininud oleme, tuleks kinni pidada tootja ettenähtud aja või kilometraaži vahemikest. Vanema auto puhul võib tehnilisi probleeme esineda tihedamini ning need võivad olla tõsisema loomuga. Vahetust või remonti võivad vajada ka osad, mis garantiiaja kindlasti üle elavad. Lisaks võib auto east tulenevalt suureneda kuluosade kulumise määr ning seepärast peaks neid kontrollima tihedamini kui uuel autol. Lisaks ei tee auto järelväärtusele kindlasti liiga ka korrektne hooldusraamatu täitmine, mistõttu tasub kontrollidega jätkata mõnes usaldusväärses autoremonditöökojas.

Missugused auto osad kontrolli vajavad?

Regulaarse kontrolli käigus tuleks kahtlemata lasta üle vaadata veermik ja erinevad silladetailid. Nendes osades – ratastes, vedrustuses, sildades ja liigendites toimub otsene kokkupuude sõiduteega ning kulumine on seepärast paratamatu. Tasub silmas pidada, et veeremist tagavate osade puhul on reegel, et ühe osa kulumine suurendab ka teise osa kulumist. Kontrollida tuleks roolisüsteemi seisukorda ja töökorras olekut. 

Mida veel tähele panna?

Loomulikult tuleb kontrollida mootorit, vahetada mootoriõli ning filtreid, lasta asjatundjatel mootori tööd jälgida ja kuulata (tihti on professionaalide jaoks probleemid tuvastatavad ka ebatavaliste helide läbi, mida mootor teha võib). Lisaks kontrollitakse käigukasti tööd, soovitatav on ka käigukastiõli vahetada regulaarselt (käigukastiõli vahetusest ja selle intervallidest oleme varasemalt juba ka lähemalt rääkinud). Et vältida üllatusi, tasub kontrollida ka aku töökorras olekut. Akut peaks vahetama üldjuhul umbes iga 5 aasta järel. 

Kas ka auto kere vajab kontrolli?

Kontrolli käigus tuleb üle vaadata ka auto kere ning püüda tuvastada rooste esinemist. Roostealtid kohad on kõikvõimalikud kriimustused ja täkked – kohad, kust auto värv või lakk on maha tulnud. Rooste tekkimise vastu on parim ennetus regulaarne ja kvaliteetne autohügieen ning heaperemehelik pühendumine. Auto välise ilme eest hoolitsemine on jõukohane igale autoomanikule ning pikendab auto eluiga, parandab ilmet ning hoiab või suurendab järelväärtust.

BRONEERI AEG